Aktualności

PARP dofinansuje ochronę wynalazków polskich przedsiębiorców

W rozwiniętych gospodarkach zabezpieczanie nowatorskich rozwiązań patentami to norma. W Polsce wielu przedsiębiorców uważa, że ochrona wynalazków to długi i drogi proces. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) chce zmienić ich myślenie i partycypować w tych kosztach. O najnowszej edycji programu PARP, który ma wesprzeć polskich przedsiębiorców w zakresie ochrony własności przemysłowej pisze redaktor Dorota Zawiślańska w Pulsie Biznesu. Obszernego komentarza udziela dr Magda Tagowska, szefowa działu patentów Patpol.

W ramach kolejnej edycji programu Inteligentny Rozwój („Ochrona własności przemysłowej„) na dotacje przeznaczyła 5 mln zł. Z tej puli ponad 4,1 mln zł będą mogły zgarnąć firmy spoza województwa mazowieckiego, a kwota 877 tys. zł wesprze przedsięwzięcia z Mazowsza.

Magdalena Tagowska, rzecznik patentowy w kancelarii Patpol, nie ma wątpliwości, że konkurs PARP jest ciekawą i potrzebną inicjatywą. Podkreśla, że eksperci instytucji publicznych często mają problem z podjęciem decyzji, jaki projekt wybrać do dofinansowania.

Stoją np. przed dylematem, czy przyznać dotację na udoskonalenie elementu żaluzji, czy na badania nad lekiem na raka. Nie można z góry przesądzać o wartości rozwiązania, które ma być ujęte w zgłoszeniu patentowym. Wynalazek dotyczący żaluzji może być przełomowy dla tej branży. Natomiast prace badawcze nad lekiem na raka i droga do wprowadzenia go na rynek jest o wiele dłuższa, a szanse powodzenia projektu znacznie mniejsze.  – zwraca uwagę Magdalena Tagowska.

Cały artykuł dostępny na stronie Pulsu Biznesu.

Dodatkowe informacje:


Cele finansowania: Uzyskanie praw patentowych lub ochrona praw do produktu na rynku zagranicznym

Ogłoszenie konkursu: 31 stycznia 2019

Start składania wniosków: 4 marca 2019

Koniec przyjmowania wniosków: 14 czerwca 2019

Wartość projektu: od 10 000 zł do 1 000 000 zł

Wkład własny: minimum 50%


źródło: PARP


Patpol i ScanVet świętują Światowy Dzień Własności Intelektualnej [Video]

Z okazji tegorocznego Światowego Dnia Własności Intelektualnej, Patpol przygotował dla Państwa krótkie wideo z wywiadem Czytaj dalej

Startuje INTA 2021 Annual Meeting Virtual+

Już w najbliższy poniedziałek 15 listopada rozpocznie się największe tegoroczne wydarzenie w świecie IP - Czytaj dalej

Joanna Rafalska w Agro Industry

Rynek napojów alkoholowych pod względem wielkości sprzedaży znajduje się w czołówce najważniejszych kategorii FMCG w Czytaj dalej