Aktualności

Raport EPO: Wzrost aktywności polskich wynalazców w 2018 roku

Najnowszy raport Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) podsumowuje Anna Bełcik w artykule Pulsu Biznesu „Polskie patenty w Europie”. W artykule zacytowano kierownika działu patentów i rzecznika patentowego, dr Magdalenę Tagowską.

W 2018 r. liczba zgłoszeń polskich podmiotów do Europejskiego Urzędu Patentowego wzrosła o blisko 20 proc. – wnioskodawcami są głównie uczelnie.

W rejestrach Europejskiego Urzędu Patentowego (European Patent Office, EPO) dominujące pozycje pod względem liczby zgłoszeń patentowych zajmują Stany Zjednoczone (25 proc. udziału), Niemcy, Japonia, Francja i Chiny. Polska w tym zestawieniu zajmuje 25. miejsce. W 2018 r. nasi wynalazcy, przedsiębiorcy, uczelnie wyższe i jednostki naukowe wysłały do EPO 534 zgłoszenia, czyli o 19,7 proc. więcej niż w roku wcześniejszym. Wprawdzie do osiągnięć pierwszej trójki  „odpowiednio ponad 43,6  tys., 26,7 tys. i 22,6 tys. aplikacji” nie mamy co się przyrównywać, to jednak tempo przyrostu nowych, polskich wynalazków i świadomość związana z ich ochroną na arenie europejskiej rośnie w najszybszym tempie. Tak wysoki poziom utrzymuje się drugi rok z rzędu. W tym zakresie średnia dla 38 członków EPO wynosi 3,8 proc.

Ciekawe dane dotyczące patentów:

  1. 174,3 – Tyle patentów wpłynęło w sumie do Europejskiego Urzędu Patentowego w 2018 r.
  2. 2,4 tys. – Tyle aplikacji złożyła firma Siemens – ubiegłoroczny rekordzista w zestawieniu EPO. Na kolejnych miejscach są firmy: Huawei, Samsung, LG, United Technologies.
  3. 13,7 tys. – Tyle aplikacji o ochronę patentową spłynęło od firm i instytucji tworzących technologie medyczne. To najbardziej aktywny sektor.

 

Szczegóły w artykule Pulsu Biznesu.


Patpol z kolejną rekomendacją w międzynarodowym rankingu IAM Patent 1000 w edycji 2021!

Cieszymy się, że możemy poinformować o kolejnym wyróżnieniu dla naszej kancelarii. Kancelaria patentowa Patpol została Czytaj dalej

Jak zastrzec nazwę wyrobu z nazwą geograficzną – Artykuł Moniki Zielińskiej w Dzienniku Gazecie Prawnej

Autor: Monika Zielińska, adwokat, polski i europejski rzecznik patentowy "Jestem właścicielem rodzinnej firmy wikliniarskiej. Nasze Czytaj dalej

Badanie czystości patentowej

Badanie czystości patentowej, Freedom to Operate (FTO), ma na celu ustalenie, czy wytwarzanie, stosowanie, sprzedawanie Czytaj dalej