Aktualności

W sztuce konceptualnej też obowiązuje prawo autorskie – artykuł Moniki Zielińskiej w Prawo.pl

Czy wystarczy przerobić elektronicznie skan czyjegoś obrazu, zmienić kolory oraz sposób prezentacji, aby uznać ?dzieło? za swoje i czerpać korzyści z jego wykorzystywania? 

Odwoływanie się do twórczości innych artystów jest czymś całkowicie naturalnym. Jednak tzw. sztuka zawłaszczania nierzadko budzi duże kontrowersje.

Potwierdzają to wyroki sądów w głośnych sprawach francuskiej fotograf Bettiny Rheims przeciwko znanemu artyście Jacobowi Gautelowi czy też Wiktora Gutta i Waldemara Raniszewskiego na naszym krajowym podwórku.

O tym, gdzie szukać granicy między prawem do inspiracji mieszczącym się w ramach dozwolonego cytatu, a naruszeniem czyichś praw autorskich pisze w Prawo.pl Monika Zielińska ? adwokat i rzecznik patentowy w dziale znaków towarowych i wzorów przemysłowych w Patpol.

Zachęcamy do lektury!

https://www.prawo.pl/prawo/dziela-sztuki-konceptualnej-a-prawo-autorskie,516408.html

 

 


16 czerwca – webinar dla branży spożywczej

Jak zwiększyć swoją przewagę rynkową dzięki ochronie znaków towarowych i wzorów przemysłowych?

Spójrzmy w niebo, a znajdziemy wynalazek. Czyli jak to jest z wynalazkami? [Artykuł na IP-Blog.pl]

Autor: Olimpia Misztal, asystent rzecznika w dziale patentów. Czternastego kwietnia, każdego roku, w kalendarzu dni Czytaj dalej

Trzeba reagować szybko na naruszenia znaku towarowego – artykuł Kariny Rysiukiewicz w Rzeczpospolitej

Jeśli konkurencja narusza Twoje unijne znaki towarowe masz tylko 5 lat na wniesienie powództwa spełniającego Czytaj dalej