Aktualności

Jaką nazwę zarejestrować? Najcenniejsze wskazówki [artykuł na ip-blog.pl]

Autor: Nina Jankowska, rzecznik patentowy.

Wybór nazwy dla marki wcale nie jest prosty. Na rynku są tysiące produktów i coraz trudniejsze staje się wymyślenie nazwy, która odróżniałaby się od innych, była chwytliwa i łatwa do zapamiętania przez konsumentów. Ba, jakby tego było mało, trzeba jeszcze sprawdzić czy identyczna lub bardzo podobna nazwa nie została już zarejestrowana na rzecz innej firmy. Nie chcemy przecież  narażać się na zarzuty naruszenia i koszty procesowe.

Jakie wymogi musi spełniać nazwa i logo aby uzyskać rejestrację?

Uzyskanie ochrony prawnej dla nazwy i logo jest możliwe poprzez rejestrację znaku towarowego. Jednak nie każda nazwa i logo mogą zostać zarejestrowane. Urząd patentowy pozwoli na rejestrację, jeśli znak towarowy spełni bezwzględne i względne przesłanki rejestracyjne.

Znak towarowy musi przede wszystkim odróżniać się od innych już używanych i  zarejestrowanych oznaczeń, tak aby konsument był w stanie rozróżnić nazwę i logo jednego przedsiębiorcy od drugiego.

Bezwzględne przesłanki rejestracyjne wymagają, aby znak nie wskazywał bezpośrednio na towar na jakim jest umieszczany lub usługę jaka jest nim reklamowana. Innymi słowy, aby znak nie był opisowy w stosunku do produktów.

Jako przykład opisowości i braku charakteru odróżniającego można podać próby rejestracji słów ?laptop? dla komputerów, czy hasła ?najlepsze jabłka? dla tych owoców. Takie nazwy zostaną odrzucone przez urząd patentowy.

Zgłoszona do rejestracji nazwa nie może również składać się wyłącznie z elementów, które weszły do języka potocznego lub są zwyczajowo używane w uczciwych i utrwalonych praktykach handlowych.

Warto także mieć na uwadze, że nie można stworzyć znaku towarowego, który jest sprzeczny z dobrymi obyczajami, obraża uczucia religijne, patriotyczne bądź tradycję narodową…

Kontynuuj czytanie na Ip-Blog.pl 

 


Innowacje w kosmetologii a ochrona patentowa – obszerny artykuł dr Aleksandry Sołygi-Żurek dla magazynu Biotechnologia.pl

W najnowszym kwartalniku branżowym portalu internetowego Biotechnologia.pl dr Aleksandra Sołyga-Żurek, polski i europejski rzecznik patentowy, Czytaj dalej

Joanna Piłka i Dariusz Piróg poprowadzili zajęcia w ramach Akademii Sukcesora organizowanej przez IBR

W ostatni weekend na zaproszenie Instytut Biznesu Rodzinnego mieliśmy okazję przybliżyć słuchaczom Akademii Sukcesora podstawy zarządzania własnością Czytaj dalej

Patenty na szczepionki przeciwko covid-19 – dr Aleksandra Sołyga-Żurek dla portalu Spider’s Web

W artykule pt. "Oddaj patent na szczepionkę! Czy to jest sposób na pandemię?" na portalu Czytaj dalej