Aktualności

Barbara Milczarek dla magazynu Świat Przemysłu Farmaceutycznego

Dostateczne ujawnienie wynalazku, a wyścig po patent na rynku farmaceutycznym

 

Obowiązkiem zgłaszającego wniosek o udzielenie patentu, wynikającym z ustawy Prawo Własności Przemysłowej (PWP), jest dostateczne ujawnienie wynalazku już w dacie dokonania zgłoszenia. Aby chronić własność intelektualną, większość firm na rynku medycznym, składa zgłoszenia patentowe na jak najwcześniejszym etapie,  w bardzo szerokim zakresie (np. uwzględniając wszystkie badane związki). Ma to na celu uzyskanie możliwie najszerszego monopolu. Dopiero z czasem, po wykonaniu dodatkowych eksperymentów i analiz, staje się jasne, które związki wykazują najbardziej pożądaną aktywność i mogą mieć największy rynkowy potencjał.

Dostateczne ujawnienie wynalazku

Zgodnie z PWP i ugruntowanym orzecznictwem, aby wynalazek został uznany za dostatecznie ujawniony, powinien zostać przedstawiony na tyle jasno i wyczerpująco, aby znawca mógł ten wynalazek urzeczywistnić. Znawcę definiuje się jako osobę o przeciętnych umiejętnościach w danej dziedzinie techniki, która ma świadomość, jaki był stan wiedzy w tej dziedzinie w dacie zgłoszenia.

Dostateczne ujawnienie nowych związków chemicznych

Nowe związki chemiczne należy szczegółowo opisać, przedstawiając odpowiednie dane potwierdzające, że zostały one otrzymane i scharakteryzowane oraz że zbadano ich własności użytkowe związane z przewidywanym zastosowaniem. W opisie wynalazku należy dokładnie przedstawić sposób otrzymywania związków, włącznie z podaniem wykorzystanej w sposobie aparatury, oraz identyfikujące je cechy, takie jak np. temperatura topnienia czy wrzenia i analiza widmowa. Ponadto zgłaszający powinien wskazać, jakie jest zastosowanie zastrzeganych związków. Nie wystarczy jednak określenie potencjalnego zastosowania wywnioskowanego jedynie na podstawie znanego twórcy stanu techniki, ponieważ nie rozwiązuje to konkretnego problemu technicznego i nie zapewnia dostatecznego ujawnienia.

Zapraszamy do lektury całego artykułu a magazynie Świat Przemysłu Farmaceutycznego


dr Magdalena Tagowska wyróżniona w rankingu IAM Patent 1000 w 2021 roku.

Bardzo miło nam poinformować o kolejnej nagrodzie dla dr Magdaleny Tagowskiej, która otrzymała indywidualne wyróżnienie Czytaj dalej

Skutki nieużywania znaku towarowego: Slogan Think Different już nie dla Apple – artykuł Niny Jankowskiej dla DGP

Czy prawo ochronne na znak towarowy może wygasnąć?  Używanie znaku towarowego należy rozpocząć w ciągu Czytaj dalej

Startuje INTA 2021 Annual Meeting Virtual+

Już w najbliższy poniedziałek 15 listopada rozpocznie się największe tegoroczne wydarzenie w świecie IP - Czytaj dalej